wspierają nas do pobrania kontakt
FB
logo jestem z Gdańska

Wystawa obrazów i Festyn Działkowy na Dolnym Mieście

Relacja z Gdańskich Dni Sąsiadów zorganizowanych przez parafię kościoła Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny przy ul. Łąkowej i Klub Seniorów „Grupa Dolne Miasto i Olszynka”.

Dzięki Instytutowi Kultury Miejskiej po raz pierwszy podjęliśmy inicjatywę zorganizowania sąsiedzkiego festynu i przeszliśmy drogę załatwiania pozwoleń, pozyskiwania nagród, przygotowywania sprzętu, zakupów  i innych działań związanych z tą „przygodą”.

Uzyskaliśmy z Regionalnego Centrum Wolontariatu  dotację na inicjatywę senioralną w wysokości pięciuset złotych przeznaczonych na „Festyn Działkowy”. Postanowiliśmy włączyć nasz festyn w program Gdańskich dni Sąsiadów. I ta synergia działań zaowocowała w efekcie kilkoma ciekawymi imprezami w dniach 27 i 28 czerwca 2015.

Otrzymaliśmy też dużo książek i książeczek na nagrody z Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

W sobotę 27.06  o godzinie 18.00 dokonaliśmy otwarcia wystawy naszego kolegi Jerzego  Dąbrowskiego, który specjalnie dla nas  wybrał spośród swoich licznych prac obrazy związane z Dolnym Miastem i „sąsiedzkimi okolicami”. Pierwszy obraz zatrzymywał szczególnie wszystkich zwiedzających, którzy z podziwem patrzyli na nasz Kościół w wieczornym zmierzchu, tak mistrzowsko przedstawionym przez artystę. Panu Jerzemu zawsze towarzyszy jego „natchnienie” i zarazem impresario – Pani Irena, czyli jego żona.

Po obejrzeniu wystawy wysłuchaliśmy zespołu „Sanctus” od roku działającego przy naszej parafii. Piękne słowa, piękna muzyka i piękne wykonanie! Tyle można powiedzieć o tym koncercie.  

Chętnie kupiliśmy płyty, żeby przedłużyć ten niepowtarzalny klimat. Muzyka w murach kościoła brzmi trochę inaczej, bardziej uroczyście, pełniej – tak stwierdzili słuchacze.

W niedzielę  28.06 od rana uczestniczyliśmy w  „Kiermaszu –rzeczy  ze strychu i nie tylko”.

Rzeczywiście można było znaleźć trochę „staroci”, ale także książek i robótek ręcznych. Nasza koleżanka Bożenka Patalewska pokazywała swoje „magiczne robótki”. Kiermasz rozłożył się pomiędzy Domem Parafialnym a Kościołem. Do wejścia zachęcały girlandy chorągiewek i baloniki.

Od godzin popołudniowych przygotowywaliśmy nasz „Festyn Działkowy”. Teren został udekorowany chorągiewkami i balonikami. W dekoracji pomagali nam „po sąsiedzku” mieszkańcy okolicznych ulic, a także nasi „działkowicze”. Podzieliliśmy nasze tymczasowe królestwo na trzy strefy. Pierwsza była strefa zabaw i konkursów, druga – przystań ze „Smoczymi Łodziami”, a trzecia – grill! Najliczniej niestety odwiedzana!

Potem nastąpiły konkursy, prowadzone przez Barbarę Średniawą z pomocnikami: Majką, Sandrą i naszymi paniami – Aliną Kolińską, Bożenką Patalewską, Krysią Wojciechowską i innymi.

Dwie  „Smocze Łodzie” kursowały przez trzy godziny, zabierając na pokład chętnych do obejrzenia zabytków hydrobudowy i innych ciekawostek Opływu Motławy widzianych i fotografowanych od strony rzeki, z pokładu łodzi. Trzeba było założyć kapok, chwycić się za wiosła, no i próbować równo wiosłować! Oj, jakie to było trudne, ale i zabawne, kiedy wiosła zahaczały jedno o drugie!

Dzieci startowały we wszystkich konkursach. Zabawy te powtarzaliśmy po kilka razy, aby każde dziecko mogło wziąć udział w różnych konkurencjach  i zdobywać nagrody. Skoki żabek cieszyły się dużym zainteresowaniem. Szkoda, że „liderki” uciekły już do przodu i  nie uwieczniliśmy ich na zdjęciach. Zwłaszcza mała jubilatka i zwyciężczyni wyścigu - Jula – wyglądała prześlicznie.

Zorganizowaliśmy konkurs żarłoków,  dmuchania baloników na czas, a także puszczania baniek mydlanych (chodziło o zdecydowanie, która najładniejsza, ale oczywiście wszystkie były najpiękniejsze). Zajęci organizowaniem konkursów, nie zawsze zdążyliśmy zrobić zdjęcia, ale kilka się udało.

Młodzież też biegała w workach i chwyciła się za przeciąganie liny. W pierwszym przeciąganiu zwyciężyli panowie, ale na nasz okrzyk: „Panie do pomocy!”, do zawodów włączyło się kilka pań obserwatorek imprezy i już panowie polegli.

Powieszona na wieszaku kurtka i czapka miały przedstawić kogoś niesympatycznego – padały różne propozycje: teściowa, niewierny mąż, pani ze sklepu, urzędniczka z administracji, a nawet „mój chłopak”. Potem oddawano trzy rzuty „zemsty” wałkiem do  niesympatycznej postaci. Okazuje się, że wcale nie tak łatwo jest mścić się – nie każdy rzut trafiał do celu!

Zabawa była wyśmienita, śmiechu co niemiara.

Nasz Antoni Kiman z pomocnikami dwoili się i troili, żeby nastarczyć grillowanych kiełbasek i  kaszanek.

Agata Pęczyk przygotowała dużo smalcu własnej roboty i  nakisiła ogórków. Chętnych na te przysmaki było wielu! Wszystko zniknęło w ciągu godziny!

Nic dziwnego, poczęstunek  był za darmo!  

A my już zbieramy nasze przepisy kulinarne na wymianę i do Sąsiedzkiej Książki Kucharskiej.

Dzięki tym imprezom pozyskaliśmy nowych chętnych do naszej Grupy, którzy już zadeklarowali chęć udziału w przygotowaniu Gdańskich Dni Sąsiadów w następnym roku.

Bardzo dziękujemy Instytutowi Kultury Miejskiej za ciekawą inicjatywę i przyjęcie nas do grona organizatorów Gdańskich Dni Sąsiadów. Polecamy się za rok!

Lider :
Barbara Średniawa

grafika 1874, Wystawa obrazów i Festyn Działkowy na Dolnym Mieście
grafika 1875, Wystawa obrazów i Festyn Działkowy na Dolnym Mieście
grafika 1876, Wystawa obrazów i Festyn Działkowy na Dolnym Mieście
grafika 1877, Wystawa obrazów i Festyn Działkowy na Dolnym Mieście
grafika 1878, Wystawa obrazów i Festyn Działkowy na Dolnym Mieście
grafika 1880, Wystawa obrazów i Festyn Działkowy na Dolnym Mieście
grafika 1881, Wystawa obrazów i Festyn Działkowy na Dolnym Mieście
grafika 1882, Wystawa obrazów i Festyn Działkowy na Dolnym Mieście
grafika 1883, Wystawa obrazów i Festyn Działkowy na Dolnym Mieście
grafika 1884, Wystawa obrazów i Festyn Działkowy na Dolnym Mieście
grafika 1885, Wystawa obrazów i Festyn Działkowy na Dolnym Mieście
grafika 1886, Wystawa obrazów i Festyn Działkowy na Dolnym Mieście
grafika 1887, Wystawa obrazów i Festyn Działkowy na Dolnym Mieście

biuletyn informacyjny

* twój adres nie będzie nikomu udostępniany

zdjęcia ze spotkań

w lewo
fotorelacja fotorelacja fotorelacja fotorelacja
fotorelacja fotorelacja fotorelacja fotorelacja
fotorelacja fotorelacja fotorelacja fotorelacja
w prawo

facebook

organizatorzy:

Miasto Gdańsk Instytut Kultury Miejskiej

partner:

Forum Gdańsk

patroni medialni:

trojmiasto.pl Dziennik Bałtycki Radio Złote Przeboje Radio Pogoda